I když zákazníci prý stále dávají přednost podlahám imitujícím dřevěná prkna, stále častěji výrobci nabízejí netradiční barvy a vzory. "Ve všech oblastech podlahových krytin se projevil trend 'black and white'. PVC, lamináty i dřevo se vyrábějí v odstínech černé a bílé i v různých kombinacích. Novým trendem jsou kovové odstíny laděné do zlatova a stříbrná.

Takováto podlaha působí jasným a vzdušným dojmem.

Takováto podlaha působí jasným a vzdušným dojmem.

FOTO: archiv firem Optimal Interier design, Ikea, TON,Indeco a Villeroy & Boch,

Podle ní jde ovšem spíše o okrajové designové záležitosti. "Klasické dřevěné dekory přetrvávají," dodala. V posledních letech jsou oblíbená široká prkna. V korkových podlahách se pak nabízejí barevně upravované dílce, které mají geometrické i jiné obrazce.

Stále populární jsou laminátové i dřevěné masívní podlahy. "V laminátových jsou nejvíce trendy podlahy imitující dřevěná prkna se speciální povrchovou úpravou jako je moření, bělení, používání barevných olejů či vosků nebo patinování. V oblibě jsou také imitace exotických dřevin," uvedla Čechová. V letošní nabídce se objevily i designové vzory, které mají v dekoru písmena nebo geometrické tvary.

Plovoucí laminátová podlaha

Plovoucí laminátová podlaha

FOTO: archiv firmy HARO

Při výběru nových podlah by se podle znalců mělo přihlížet mimo jiné k tomu, zda jsou v místnosti malé děti, nebo zvířata a jak je podlaha zatěžovaná. "Dřevěné podlahy jsou krásné a luxusní, ale náchylné k poškození. Jsou také náročné na udržování správné vlhkosti vzduchu," uvedla Vacková.

Laminátové podlahy

Laminátové podlahy jsou pak sice odolnější než dřevěné, ale jejich nevýhodou je hluk. Odrazovat může také relativně studený povrch nebo chuchvalce prachu, které víří na hladké podlaze.Podle výrobců se hluk v moderních laminátech ovšem může eliminovat díky podložce. "Není dobré na podložce šetřit, vyplatí se pořídit ji z korkových rohoží s dobrými akustickými i tepelnými izolačními vlastnostmi. Pokládku to ovšem prodraží," upozornila Čechová.

Laminátové podlahy jsou dobrými napodobeninami dřeva (ceny jsou od 125 do 549 Kč).

Laminátové podlahy jsou dobrými napodobeninami dřeva (ceny jsou od 125 do 549 Kč).

FOTO: archiv Hornbach, 

Zvýšený výskyt prachu pak je prý spíše "subjektivní pocit". "Prachu je všude stejně, jen na hladké podlaze je víc vidět než na koberci. Laminátová podlaha vyžaduje především pravidelnou údržbu," uvedla Čechová. Upozornila, že laminátové podlahy jsou hypoalergenní.

Vinylová podlaha

Značné oblibě se těší poslední dobou takzvaná vinylová podlaha. Je nenáročná na údržbu, zvládá zvýšenou vlhkost při úklidu, má teplý povrch a je příjemná na došlap díky své pružnosti. Lidé oceňují také velmi rozmanitý dekor. "Je to ale jen PVC, které sice vypadá jako laminátová podlaha, ale působí levnějším dojmem," uvedla.

Podle Čechové jsou vinylové podlahy využívány spíše pro komerční prostory. V domech pak jsou tímto materiálem vystlány posilovny, chodby nebo kuchyně. Zatímco v interiérech převládají dekory keramických obkladů nebo dřevěných lamel, v místnostech pro odpočinek a domácí sportování se volí rozmanité barevné variace.

Pozor, některé vzory vypadají velice opravdově.

Pozor, některé vzory vypadají velice opravdově.

FOTO: Archiv firmy tarkett-floors.com

Lidé dávají přednost odvážnému, nápaditému designu a oceňují velký výběr barev. Výběr pak do značné míry ovlivňují také ceny. Vinylové podlahy jsou nejlevnější a zároveň velmi praktické. Velmi módní je podle obchodnice kombinování různých barev. V úvahu se však musí brát to, že podlahy se nemění tak často jako nábytek a počítá se s nimi někdy i na několik desetiletí.